Badania obrazowe / diagnostyczne

Badania obrazowe / diagnostyczne w OCM

Echo serca

To badanie serca wykonywane za pomocą ultrasonografu, nazywane echokardiogramem. Urządzenie niezbędne do przeprowadzenia echa serca posiada odpowiednią sondę, dzięki której można sprawdzić budowę anatomiczną i pracę zastawek serca, zmierzyć wielkość i pracę komór serca oraz zdiagnozować ewentualne wady organu. Echokardiogram pozwala także wykryć raka serca, a także sprawdzić, czy ewentualnie występuje płyn w worku osierdziowym.

Echo serca jest badaniem krótkim, bezbolesnym, ale bardzo dokładnym i niezbędnym w diagnozowaniu różnych chorób wieńcowych. Polega na przyłożeniu sondy do klatki piersiowej osoby poddawanej badaniu i analizowaniu obrazu wyświetlającego się na monitorze. Poprawne przeprowadzenie badania wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego w OCM jest ono wykonywane przez najlepszych specjalistów.

EKG

Elektrokardiograf to kolejne badanie dostępne w naszychch abonamentach, które pozwala ocenić pracę serca. Jest również badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. EKG sprawdza czynność bioelektryczną serca, dzięki czemu pozwala wykryć różne choroby serca. Badanie polega na przyłożeniu do ciała pacjenta specjalnych elektrod i odczytaniu wyników zapisanych na papierze.

Kto powinien wykonać EKG?

– Osoby powyżej 45 roku życia
– Osoby, które cierpią na ból w klatce piersiowej, miewają duszności, zawroty głowy oraz tzw. kołatanie serca.
– Na zalecenie lekarza osoby, które straciły przytomność
– Pacjenci skierowani na test wysiłkowy
– Osoby, które należą do grupy pacjentów z podwyższonym ryzykiem zachorowania na choroby serca, szczególnie te, które planują w najbliższym czasie jakąś operację

EKG metodą Holtera

Badanie holterowskie, które znane jest również jako całodobowe monitorowanie pracy serca, jest zalecane pacjentom, u których warto zdiagnozować, jak pracuje serce przez całą dobę. Najczęściej lekarze zalecają EKG Holtera wtedy, gdy przypuszczają nieprawidłową pracę serca, zaburzenia rytmu, bradykardię, chorobę niedokrwienną serca lub chcą zdiagnozować przyczyny nagłych zasłabnięć u pacjenta. EKG Holtera jest zalecane także u osób posiadających rozrusznik serca.

EKG – badanie wysiłkowe

Próba wysiłkowa to badanie elektrokardiografem, które ma pokazać, jak zachowuje się serce pacjenta w trakcie wysiłku fizycznego. Aby można było to zdiagnozować, należy podpiąć pacjenta do urządzenia oraz zapewnić mu ten wysiłek fizyczny, który zazwyczaj ma formę chodzenia po bieżni elektrycznej lub jazdy na rowerku stacjonarnym. Test wysiłkowy EKG uwidacznia problemy z sercem, których nie da się zdiagnozować podczas zwykłego EKG.

Badanie wysiłkowe EKG nie jest wykonywane u osób, u których koronarografia daje jasne wyniki. Są to zazwyczaj mężczyźni powyżej 40 lat i panie, które przekroczyły sześćdziesiątkę i skarżą się na tzw. dławicowy ból serca.

Kiedy zaleca się próbę wysiłkową?

– Gdy pacjent skarży się na nawracający ból w klatce piersiowej, a lekarz podejrzewa chorobę niedokrwienną
– Gdy chory przebył zawał serca lub miał wykonaną angioplastykę naczyń wieńcowych
– Gdy lekarz chce sprawdzić, jaka jest wydolność fizyczna u osoby z np. niedomykającą się zastawką aortalną

EEG (elektroencefalografia)

EEG to bezbolesna metoda, która pozwala sprawdzić pracę mózgu. Do wykonania badania potrzebny jest wysokiej klasy sprzęt – tzw. elektroencefalograf.

EEG – dla kogo?

Badanie wykonuje się u pacjentów z podejrzeniem padaczki, zapalenia opon mózgowych, opóźnienia rozwoju psychoruchowego. Jest zalecane także osobom, które cierpią na ból głowy, omdlenia, problemy z koncentracją, drgawki, tiki, problemy ze snem i pamięcią. EEG wykonuje się także po urazach czaszkowo-mózgowych i w diagnostyce niektórych zaburzeń zachowania.

EMG (elektromiografia)

Badanie elektrofizjologiczne EMG jest potrzebne do diagnozowania funkcji mięśni i nerwów, przez co zalecane jest pacjentom, u których występuje istotne podejrzenie chorób neurologicznych i mięśniowych.

Elektromiografia rozpoznaje dystrofie mięśniowe, stwardnienie zanikowe, rwę kulszową i barkową, spastyczność. Badanie przeprowadza się także wtedy, gdy doszło do uszkodzenia mięśni na wskutek na przykład wypadku.

EEG i EMG nie jest wykonywane u osób posiadających rozrusznik serca.

Rentgen (RTG)

Badanie obrazowe, które korzysta z promieniowania rentgenowskiego. Jest to jedno z najczęściej wykonywanych badań, ponieważ jest niezwykle pomocne w diagnozowaniu wielu schorzeń, jak np. urazy, zapalenia płuc, choroby serca, reumatyzm, problemy z zatokami i nerkami.

W Ogólnopolskim Centrum Medycznym wykonuje się prześwietlenia rentgenowskie w placówkach partnerskich posiadający najnowocześniejszy sprzęt, który ogranicza dawkę promieniowania do minimum, a przy tym daje bardzo dokładny obraz.

Densytometria

Diagnostyka gęstości kości jest bardzo ważnym badaniem, pozwalającym skutecznie zapobiegać złamaniom. Densytometria pokazuje czy w kościach pacjenta doszło do ubytku masy kostnej, a jeżeli tak, to w jakim stopniu. Badanie najczęściej zalecane jest jeśli u pacjenta występują częste złamania kości lub są inne podejrzenia, które wskazują na problemy z kośćmi. Jest bardzo często wykonywane u osób starszych, narażonych na osteoporozę.

Wskazania:

– Profilaktycznie u kobiet w wieku powyżej 65 roku życia
– W przypadku podejrzenia osteoporozy
– Po częstych złamaniach
– U osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka osteoporozy
– U kobiet z menopauzą

Mammografia

Jedno z głównych badań wykonywanych w obrębie piersi. Należy do grupy badań radiologicznych. Dzięki niemu można wykryć guzy w piersi, również nowotworowe. Mammografię warto wykonać głównie ze względu na to, że ta technologia pozwala wykryć bardzo małe zmiany w piersi, już od średnicy zaledwie 0,5 cm, a dodatkowo pobrać materiał do badania pod mikroskopem.

Kiedy zaleca się przeprowadzanie mammografii?

– U kobiet po 40 roku życia zaleca się wykonanie badania raz na dwa lata, a u pacjentek starszych (powyżej 50 roku życia) nawet każdego roku
– U kobiet obciążonych genetycznie ryzykiem zachorowania na raka sutka
– Po chemioterapii związanej z rakiem sutka lub piersi
– W przypadku podejrzeń dotyczących stanu zdrowia sutka i piersi

Spirometria

Badanie spirometryczne określa wydolność płuc. Pokazuje jaka jest objętość wydychanego i wdychanego powietrza „na sucho” lub po inhalacji lekiem rozkurczającym oskrzela. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i proste – pacjent oddycha przez specjalny ustnik.

Ultrasonografia (USG)

USG to podstawowe i najczęściej wykonywane badanie obrazowe, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Pozwala wykazać również nieprawidłowości w tkankach i narządach. Dzięki niemu można też ocenić kształt i wielkość narządów, a także ich powierzchnię i wnętrze.

Tomografia komputerowa

Dzięki tomografii komputerowej można zobaczyć wnętrze człowieka. Przyczynia się do tego promieniowanie rentgenowskie, które jest wykorzystywane w tej technice diagnostycznej. W efekcie powstaje obraz, który pokazuje poszczególne warstwy ciała człowieka, a w razie potrzeby może być również modyfikowany tak, by powstał model 3D danego narządu pacjenta. Lekarze specjaliści na podstawie otrzymanych obrazów są w stanie wykryć różne nieprawidłowości i problemy zdrowotne.

Wielonarządowa spiralna tomografia komputerowa – korzyści

Badanie jest szybkie, nieinwazyjne i komfortowe dla pacjenta. Urządzenie wysyła zredukowaną ilość promieniowania co jest bardzo dobre dla chorego. Tomograf pozwala stworzyć równocześnie wiele obrazów, np. kości, tkanek, naczyń krwionośnych, dzięki czemu lekarze są w stanie kompleksowo zdiagnozować stan zdrowia pacjenta. Nowoczesne urządzenia dostępne w Ogólnopolskim Centrum Medycznym pozwalają zminimalizować ilość kontrastu podawanego pacjentowi, a tym samym ograniczyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań.

Nowoczesna tomografia komputerowa ma nieocenioną wartość w leczeniu pacjentów. Dzięki niej można upewnić się, czy na przykład przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego jest rzeczywiście konieczne. Ponadto otrzymywane wynik obrazują stan rzeczywisty, występujący w danym momencie i w razie wystąpienia takiej konieczności, na przykład w nagłych przypadkach, mogą być uzyskiwane w bardzo krótkim czasie, co znacząco przyspiesza całą diagnostykę i zwiększa szansę na pełne wyleczenie pacjenta.

Tomografię komputerową można wykonać u pacjentów z rozrusznikami serca itp.