Tak wygląda zdrowy styl życia - Ogólnopolskie Centrum Medyczne
Zdrowy styl życia

Czym jest zdrowy styl życia?

Biegacie, pływacie, zwracacie uwagę na liczbę przyjmowanych kalorii, wysypiacie się, ale niekoniecznie musi to oznaczać, że prowadzicie od razu zdrowy styl życia i jesteście fit. Bo może brakować równowagi między życiem osobistym a zawodowym, mięśnie mogą cierpieć z przetrenowania, a badania laboratoryjne wykazują, że stres doprowadził do wyczerpania nadnerczy. Czym zatem jest zdrowy styl życia?

Definicja zdrowia jest jednoznaczna – to wg WHO dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny. Ścisłej i uniwersalnej definicji zdrowego stylu życia nie ma. Są jedynie wskazówki, jak prowadzić zdrowy styl życia. Jedna z wytycznych mówi o konieczności regularnego wykonywania badań medycznych, wliczając w to badania realizowane przez medyczne laboratorium diagnostyczne.

Zdrowy styl życia – czy to tylko bycie fit?

Już w 1974 roku w raporcie przedstawiającym koncepcję obszarów zdrowia, przygotowanym przez Marca Lalonde’a, ówczesnego ministra zdrowia Kanady, zawarte zostało spostrzeżenie, że styl życia aż w 50 proc. odpowiedzialny jest za zdrowie. Żaden inny czynnik (ani genetyka, ani środowisko, w którym się żyje, ani dostępność i jakość opieki medycznej) nie ma tak dużego wpływu na zdrowie, jak styl życia właśnie. Na zdrowy styl życia składają się różne elementy: naturalna żywność i świadome odżywianie się, odpowiednia ilość snu, regularna aktywność fizyczna, cykliczne wykonywanie badań medycznych, dbanie o własny rozwój. Bycie fit jest zatem tylko jednym z tych czynników.

W związku z artykułem polecamy:

badania dla osób aktywnych fizycznie

Kiedy bycie fit szkodzi

Przesada w byciu fit zdrowemu stylowi życia nie służy, a może wręcz rozregulować działanie organizmu – i to całkiem skutecznie. Najprostszym przykładem jest przetrenowanie i wynikające z tego uszkodzenie lub osłabienie mięśni albo naderwanie ścięgien oraz ból. Jeśli podczas intensywnych treningów nie dba się o wyrównanie strat wody i elektrolitów, cierpią na tym nerki. Z kolei niewłaściwie stosowane suplementy diety, które mają ułatwiać budowanie masy mięśniowej, mogą sprzyjać uszkodzeniu wątroby.

Badania na zdrowy styl życia

Ponieważ na zdrowy styl życia składa się kilka różnych elementów, znalazło to oddźwięk w ofercie badań laboratoryjnych przygotowanych przez specjalistów z OCM Sp. z o.o. dla pakietów FIT.

Żadne z badań zawartych w zestawach nie znalazło się tam przypadkowo – każde dostarcza informacji na temat czynników o kluczowym znaczeniu dla oceny, czy prowadzicie zdrowy styl życia. Badanie ogólne moczu, wzbogacone o dobową zbiórkę moczu i wykonanie na zebranym materiale testu na mikroalbuminurię, oraz badanie kreatyniny i mikroelementów z krwi dostarczają informacji o sprawności pracy nerek. Mikroalbuminuria, polegająca na przepuszczaniu niewielkich ilości białek, jeśli jest wyższa niż 20 mg/l, może być wskaźnikiem bardzo wczesnej niewydolności nerek. Do zwiększonego przepuszczania białek może dojść wskutek cukrzycy, nadciśnienia, otyłości czy w przypadku uwarunkowanej genetycznie wady nerek. Badanie to jest zatem wskazane nie tylko dla osób, które są fit już od długiego czasu, ale także tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze zdrowym stylem życia. Test na mikroalbuminurię wzbogaci także informacje na temat sprawności pracy wątroby w obniżaniu glikemii (analiza poziomu glukozy we krwi) oraz o samym uszkodzeniu mięśni i efektywności przyswajania i przetwarzania białkowych suplementów diety (badanie na profil wątrobowy z analizą enzymów AlAT i AspAT). Informacji o tym, na ile prawidłowe i zdrowe są dieta oraz suplementacja, a także czy organizm jest odpowiednio uwodniony, dostarczy także badanie białka całkowitego we krwi. O kondycji wątroby poinformuje również badanie poziomu ferrytyny – wysoki poziom tego białka jest wskaźnikiem stanów zapalnych lub uszkodzeń wątroby. Wprawdzie analiza białka CRP przyniesie odpowiedź o toczący się w organizmie stan zapalny, ale aby nie otrzymać zafałszowanego wyniku przy poziomie ferrytyny, przed wykonaniem badań z pakietu FIT nie należy przez kilka dni wcześniej intensywnie ćwiczyć.

Polecane badania laboratoryjne