Intensywne amatorskie treningi? Badania laboratoryjne to podpora formy
Osoby, które ćwiczą dużo i intensywnie, powinny wykonywać regularnie badania laboratoryjne – szczególnie, jeśli trening podejmowany jest bez konsultacji z lekarzem. Bo ciało to nie maszyna. Przeforsowane zbyt wymagającymi sesjami aktywności fizycznej, odmawia posłuszeństwa – w każdej komórce, a wtedy sport zamiast odmładzać – postarza, zamiast uzdrawiać – osłabia.
Regularna aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowia, młodości i urody – to oczywiste. Pod warunkiem, że jest dopasowana do możliwości organizmu – a to już bywa mniej oczywiste. Szczególnie dla tych, którzy w amatorskim uprawianiu sportu widzą szansę na magiczną wręcz odmianę rzeczywistości, w której funkcjonują. Czar pryska, kiedy zaczynają się kłopoty zdrowotne z powodu przesilenia całego organizmu lub tylko niektórych układów czy narządów. Ponieważ ciało funkcjonuje niczym zegarek szwajcarski, kiedy jeden z trybików (czytaj: narządów, układów) przestaje działać jak powinien, a źle dopasowane treningi odbywają się nadal, po pewnym czasie zepsuje się cały mechanizm.
Na dobry początek: badania laboratoryjne
Rozpoczęcie każdej regularnie podejmowanej aktywności fizycznej powinno być poprzedzone wizytą u lekarza i wykonaniem kompletu badań medycznych. Powody są przynajmniej dwa:
- aby dzięki temu zyskać pewność, że przez konkretne rodzaje treningów nie ucierpią równie konkretne struktury i układy organizmu, np. stawy przy ćwiczeniach siłowych czy serce przy treningach (tak, tak!) cardio;
- aby móc z uwagą porównywać wyniki każdego kolejnego badania; i albo z satysfakcją uśmiechać się, widząc poprawę, albo też zawczasu zmodyfikować intensywność lub częstość treningów, kiedy wyniki zaniepokoją.
Ponieważ w OCM 24 doskonale wiemy, jak rzadko osoby amatorsko uprawiające sport korzystają z konsultacji lekarskich przed rozpoczęciem treningów i jak – dla odmiany – często lekarze z naszego Centrum konsultują i leczą osoby zgłaszające się z problemami wynikającymi z aktywności, której intensywność i częstotliwość nie są dostosowane do możliwości organizmu, przygotowaliśmy różnorodne pakiety badań profilaktycznych. Nie są to tylko podstawowe badania krwi i moczu, ale analizy laboratoryjne wielu różnych parametrów, w tym minerałów, białek i hormonów.
Badania profilaktyczne dla aktywnych – czy to konieczne?
Zdecydowanie tak, gdyż aktywność fizyczna działa na organizm na każdym jego stopniu zorganizowania.
- Na poziomie komórkowym wpływa na przebieg reakcji enzymatycznych i biochemicznych związanych z przemianą materii. Przekłada się to na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Intensywne treningi połączone z nieprawidłową dietą mogą prowadzić do zasadowicy lub kwasicy organizmu. Oba stany, o ile nie zostają wykryte w porę i leczone, w pierwszej kolejności mogą skutkować spadkiem siły mięśniowej, wytrzymałości i formy, a ich dalszymi konsekwencjami będą choroby cywilizacyjne, w tym nowotwory, i większa podatność na różnego rodzaju zakażenia.
- Na poziomie narządów i układów intensywne treningi mogą skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami tkanek (np. w stawach) czy przeciążeniem mięśnia sercowego i wytworzeniem stanów zapalnych w zależnych od naszej woli mięśniach poprzecznie prążkowanych.
Ostatecznie, nadmierna, wyczerpująca aktywność fizyczna zamiast wzmacniać i odmładzać organizm, przyniesie efekt dokładnie odwrotny.
Nie musi do tego dojść.
Pakiety badań – zdrowy monitoring formy
Regularnie przeprowadzane badania laboratoryjne u osób trenujących (szczególnie, jeśli wzmacniacie kondycję bez konsultacji z lekarzem) pod kątem oceny różnych parametrów krwi i moczu umożliwia wyłapanie nieprawidłowości u ich źródeł i szybką reakcję polegającą na zmodyfikowaniu indywidualnego programu treningowego.
Wszystko, co warto zbadać, znajdziecie w pakietach badań dostępnych w OCM24. Cena badań laboratoryjnych w zestawach jest korzystniejsza, niż gdyby każdą analizę wykonać osobno. A do przebadania jest sporo parametrów – czemu trudno się dziwić, gdyż intensywna aktywność fizyczna – jak wspomnieliśmy wcześniej – porusza każdą komórkę w ciele. To dlatego pakiety badań dla sportowców i pasjonatów zdrowego stylu życia, dostępne w Ogólnopolskim Centrum Medycznym, zawierają analizy służące ocenie pracy wątroby, nerek i gruczołów dokrewnych z tarczycą na czele, oraz badania na poziom elektrolitów i witamin. Poza badaniami z pakietów dla sportowców oraz FIT warto też podczas intensywnych treningów wykonać badania na hormony żeńskie i hormony męskie. Szczególnie, jeśli nie tylko ćwiczycie, ale także staracie się o dziecko – gdyż przeciążenie fizyczne może obniżać płodność.
Jeśli przekonaliśmy Was do regularnego badania się podczas uprawiania sportu, to świetnie. Wyjdzie Wam to tylko na zdrowie.
Nieprzekonanym z kolei proponujemy, aby wykonać jedynie badania z pakietu Serce – przed treningiem i po intensywnym wysiłku fizycznym. Różnice w wartościach dla zaledwie czterech parametrów: kinazy kreatynowej, kreatyniny, białka i kwasu moczowego powinny zmotywować do regularnego powtarzania tych analiz.