Bilansu zdrowia u kobiety 60+ - Ogólnopolskie Centrum Medyczne
Bilans zdrowia dla Kobiety 60+

Korzyści z bilansu zdrowia u kobiety 60+

Obowiązkowy bilans zdrowia u kobiet 60+ pozostaje na razie w sferze planów, ale przeprowadzenie kompleksowych badań u pań w tym wieku to bardzo mądra inwestycja we własne zdrowie. Choćby dlatego, że kobiety już krótko po 60. zmagają się z kilkoma schorzeniami.

Z czasem chorób przybywa. Przynajmniej części można by uniknąć, gdyby w porę wykonano badania laboratoryjne krwi i moczu nastawione na analizę najistotniejszych parametrów pracy narządów i układów ważnych dla zachowania równowagi metabolicznej.

Kobieta po 60. – niezdrowa statystyka

Bilans zdrowia kobiety 60+ nie wygląda optymistycznie. Z Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia 2014 wynika, że kobiety generalnie częściej uskarżają się na swoje zdrowie i oceniają je gorzej niż ich rówieśnicy płci męskiej. Ponadto w miarę upływu czasu choruje coraz więcej pań i na coraz większą liczbę schorzeń. Choć panie znane są z tego, że lubią utyskiwać częściej niż mężczyźni, w temacie zdrowia rzeczywiście mają więcej powodów do narzekań. Z przytoczonego wyżej badania wynika bowiem, że kobiety po 60. uskarżają się na większą liczbę schorzeń niż mężczyźni po 60. Wprawdzie podobnie, jak panowie po 60. najczęściej zmagają się z wysokim ciśnieniem krwi, ale odsetek pań dotkniętych tym schorzeniem jest aż o 9 punktów procentowych wyższy w porównaniu do mężczyzn. Częściej też niż panom po 60. dokucza im choroba wieńcowa. Cukrzyca występuje u kobiet 60+ prawie z taką samą częstotliwością, co u panów – choruje na nią prawie co szósta kobieta.

W związku z artykułem polecamy:

pakiet badań dla kobiety 60+

Bilans zdrowia kobiety 60+ – kiedy zacząć się badać?

Z przywołanego wyżej badania wynika też, że najczęstszym problemem zdrowotnym, z którym zmagają się kobiety po 60., jest nadwaga lub otyłość. Ponadto otyłość u kobiet jest znacznie częstsza niż u mężczyzn będących ich rówieśnikami. Wprawdzie modelki „size plus” to na pewno urocze, pełne wdzięku kobiety, jednak nadwaga i otyłość są najskuteczniejszymi sposobami na zafundowanie sobie schorzeń cywilizacyjnych. Choroby te wykrywa się poprzez badania metaboliczne, czyli m.in. przez badania na wątrobę i trzustkę oraz oceniające sprawność pracy nerek, serca i układu ruchu.

Pakiety przygotowane przez OCM24 wzbogaciliśmy o badanie na markery nowotworowe, gdyż z powodu złośliwych zmian umiera co piąta Polka.

Ponieważ kobiety żyją dłużej od mężczyzn, ale też częściej u nich niż u panów notuje się niepełnosprawność biologiczną (nieumiejętność radzenia sobie w pojedynkę), badania pod kątem bilansu zdrowia kobiety 60+ najlepiej wykonać jak najszybciej – nie czekając, aż pojawią się pierwsze niepokojące symptomy chorobowe. Na przykład świetnym pomysłem jest podarowanie sobie pierwszego pakietu badań na 60. urodziny i solidne postanowienie, że badania te będzie się wykonywać cyklicznie.

Co trzeba wiedzieć o badaniach dla kobiet 60+?

Analizy laboratoryjne tego typu to głównie badania metaboliczne wzbogacone o badania na markery nowotworowe. W pakietach przygotowanych przez OCM24 badanie krwi pod kątem raka dostępne jest w opcji, ale w każdym przypadku warto je wykonać – wczesnej profilaktyki nigdy za wiele.

Jeśli podstawowe badanie krwi wzbogacone jest o testy laboratoryjne umożliwiające ocenę metabolizmu, można wskazać przyczynę nadwagi i otyłości u konkretnej kobiety, a tym samym zapobiec rozwojowi miażdżycy, cukrzycy lub nadciśnienia. Przysłużą się temu badania krwi na wątrobę i trzustkę, ocena profilu lipidowego, testy na poziom najistotniejszych witamin i minerałów, których zadaniem jest zapewnić równowagę elektrolitową, a także testy ułatwiające ocenę kondycji zdrowotnej i sprawności filtracyjnej nerek, np. badanie kreatyniny. Badanie ogólne moczu stanowi bardzo dobre uzupełnienie testu krwi, gdyż niesie informację o sprawności pracy nerek.

Ponieważ całym metabolizmem zawiaduje tarczyca, w pakiecie badań nie może zabraknąć także testu na TSH. To wytwarzany przez przysadkę mózgową hormon tyreotropowy, który reguluje aktywność tarczycy.

Z uwagi na fakt, że kobieta 60+ jest już po menopauzie, jej kośćca nie chronią już estrogeny. Z tej przyczyny narażona jest na osteoporozę i zwiększone ryzyko złamań. To dlatego pakiet badań wzbogacony jest o analizę poziomu wapnia i witaminy D, która ułatwia jego przyswojenie.

Polecane badania laboratoryjne