Niedosłuch – problem medyczny i społeczny - Ogólnopolskie Centrum Medyczne

Niedosłuch – problem medyczny i społeczny

Prawdopodobnie dotknie też Ciebie

Prawdopodobieństwo, że niedosłuch dotknie także Ciebie, nie jest małe – niezależnie od tego, ile masz lat obecnie. Jeśli zaburzenia słuchu nie będą dotyczyć bezpośrednio Ciebie, jest prawie pewne, że zetkniesz się z tym problemem – w rodzinie lub wśród znajomych. I wtedy docenisz korzyści, jakie daje profesjonalne protezowanie słuchu. Oraz regularne badanie słuchu – w OCM 24 dostępne w ramach pakietu audiologicznego.

Statystyki przedstawiają mało optymistyczną rzeczywistość: niedosłuch w Polsce wcale nie jest zjawiskiem marginalnym. Co najgorsze – zazwyczaj jest to stan trwały. Kiedy się pojawia, towarzyszy człowiekowi do końca życia, a na dodatek ma tendencje do pogłębiania się. Szacuje się, że z niedosłuchem zmaga się już 16% Polaków – to ok. 6 mln osób. W tym ok. 900 tys. ma niedosłuch głęboki. Na dodatek pogorszone słyszenie dotyka coraz liczniej coraz młodsze pokolenia – szacuje się, że już teraz przeciętnie co piąte dziecko lub nastolatek w Polsce mają problemy ze słuchem!

W związku z artykułem polecamy:

pakiet badań dla kobiety 60+

Niedosłuch – problem bardziej medyczny czy społeczny?

Ryzyko wystąpienia zaburzeń słuchu wzrasta proporcjonalnie do liczby kolejnych urodzin – bo zaburzenia słuchu wynikają z fizjologii. Zależą również od genów, ale są też coraz częściej konsekwencją wpływu środowiska, w którym człowiek żyje.

Poza tym, że to problem typowo medyczny, jego konsekwencjami są również komplikacje w aktywności zawodowej, towarzyskiej i społecznej. I to jest największa bolączka osób dotkniętych problemami ze słuchem, gdyż wiąże się z odczuwanym wstydem, zażenowaniem, a bywa że i z odrzuceniem. To przekłada się na zahamowanie samorozwoju, izolację, odczuwanie samotności, niezrozumienia i w konsekwencji może prowadzić do poważnych zakłóceń w obszarze psychiki – z głęboką depresją włącznie.

Problemy ze słuchem – leczenie czy protezowanie?

Konieczne jest i leczenie, i protezowanie – dobrane w zależności od rodzaju zaburzenia słuchu. W OCM 24 można skorzystać z obu wariantów, gdyż w naszym Centrum oferujemy zarówno konsultacje otolaryngologiczne, jak i pomoc profesjonalnego protetyka słuchu.
Metod na poprawę jakości słuchu, a przez to na ułatwienie sobie życia, jest obecnie wiele.

Leczenie może obejmować:

  • stosowanie środków farmakologicznych – w tym witamin, środków przeciwzapalnych, poprawiających krążenie w okolicy ucha;
  • zabieg chirurgiczny, np. ossikuloplastykę, dzięki której rekonstruuje się uszkodzone kosteczki słuchowe w uchu.

Do protezowania słuchu można wykorzystać:

  • aparaty słuchowe wewnątrzuszne lub zauszne;
  • implant słuchowy.

Aparaty słuchowe i implanty słuchowe – dźwięki świata w uszach

W Polsce wiele osób z zaburzeniami słuchu nie nosi aparatów słuchowych. To smutne. Bo aparaty i implanty to bardzo dobre rozwiązania na powrót do świata dźwięków. Ponieważ statystyki nie kłamią, przytaczamy wynik badania EHIMA – Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Aparatów Słuchowych – w którym uczestniczyło ponad 15 tysięcy osób. Aż 96% z nich, zapytanych o zadowolenie z noszenia aparatów odpowiedziało, że dzięki aparatom słuchowym jakość ich życia znacząco się poprawiła.

Osoby, które noszą aparaty słuchowe, twierdzą wręcz, że po traumie niedosłuchu wróciły do życia – bo życie to dźwięki, a cisza to stagnacja i wyizolowanie. Warunek zadowolenia z aparatów jest jeden: muszą być dobrze dopasowane. Ale o to już zadba protetyk słuchu.

Polecane badania laboratoryjne