ZAPYTAJ SPECJALISTĘ #1 - pytania i odpowiedzi - Ogólnopolskie Centrum Medyczne

ZAPYTAJ SPECJALISTĘ #1 – pytania i odpowiedzi

W nowym cyklu nagrań, prezentujemy Państwu naszych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Razem z nimi poruszać będziemy najbardziej interesujące zagadnienia z ich specjalizacji i te dotyczące zdrowia i profilaktyki w zakresie ogólnym. Lekarze są jednak przede wszystkim dla Pacjentów, dlatego dajemy Państwu możliwość zadawania im pytań. Pierwszy odcinek już za nami. Lek. med. Elżbieta Deptuła-Krawczyk, specjalistka chorób wewnętrznych i endokrynologii odpowiedziała na najbardziej nurtujące Państwa kwestie.

Pytania i odpowiedzi do pierwszego filmu z cyklu „Zapytaj Specjalistę” pt. „Trening – odpowiedzialny, skuteczny i ZDROWY”

Pytanie 1
Dzień dobry. Niedawno dowiedziałam się o tym że mam chorobę gravesa-basedowa a większość życia myślałam, że może mam nietolerancję laktozy (nigdy nie sprawdzałam) diagnozowano u mnie również jelito nadwrażliwe, arytmię serca ale nigdy nie leczono mnie fachowo teraz wydaje mi się, że to wszystko mogło być już powiązane z choroba gravesa-basedowa ale moje pytanie dotyczy tego, że od liceum czyli około 10 lat zmagam się z częstomoczem czy powinnam zbadać nadnercza czy mają one wpływ na częstomocz możliwe że są zmęczone i ma to wpływ na tarczycę?

Odpowiedź Specjalisty:
Nie, hormony nadnerczy nie mają wpływu na częstość i ilość wydalania moczu, więc nie mają w mojej ocenie związku z występowaniem częstomoczu. Jeżeli chce Pani wykluczyć niedoczynność kory nadnerczy, wystarczy zbadać poranny (t.j. w godzinach 7:00-9:00) poziom kortyzolu w surowicy. Wynik powyżej 7 ug/dl wyklucza niedoczynność kory nadnerczy.


Pytanie 2
Dzień dobry. Od 7 miesięcy leczę się na nadczynność tarczycy Gravesa-Basadova. Wyniki w normie mam od sierpnia. Przyjmuje Thyrozol. Do tej pory wszystko było Ok…niestety ostatnia morfologia nie wyszła pozytywnie (bardzo niski poziom białych krwinek). Mój lekarz zmienił mi lek na Thyrosan i kazał za tydzień zrobić morfologię. Następnego dnia poszłam to skonsultować z innym lekarzem który stwierdził że nie przepisałby mi thyrosanu tylko elcotron. Ewentualnie zgłosić się do szpitala. I tak mnie zostawili na cały weekend świąteczny 🙁 Co Pani o tym sądzi ?

Odpowiedź Specjalisty:
W mojej ocenie w obu postępowaniach jest logika. Wszystko generalnie zależy od tego, jaki jest liczbowo poziom neutrofili (granulocytów obojętnochłonnych), oraz jakiej dawki Thyrozolu Pani obecnie wymaga. Jeżeli poziom neutrofili jest poziomem zabezpieczającym Panią nadal przed ew. zakażeniami, a dawka Thyrozolu jest już stosunkowo niewielka, to zgadzam się z Pani endokrynologiem, że warto zaczekać chwilę i zobaczyć, co dalej się zadzieje. Przyjmując bowiem drugie założenie, to jest odstawienie tyreostatyku (czy Thyrozolu, czy Thyrosanu), wymaga Pani natychmiast dalszego pilnego skierowania do leczenia radykalnego, na przykład jodem radioaktywnym, które to leczenie w sposób trwały i nieodwracalny zniszczy tarczyce. Podanie Encortonu jest tu wyłącznie działaniem doraźnym, które ma wpłynąć na podwyższenie poziomu białych krwinek w surowicy, a nie ma żadnego wpływu na tarczycę jako taką. Jeżeli Pani endokrynolog ocenił, że stan morfologii nie jest w tej chwili zagrażający Pani zdrowiu i życiu, to rozumiem, że woli przyjrzeć się jeszcze sprawie, zanim podejmie kroki radykalne i nieodwracalne.


Pytanie 3
Jak uregulować okres przy nadczynności typu Gravesa Basedowa. Okres trwa 12 dni . Dlaczego tyje kiedy powinno się chudnąć w tej chorobie? Nie biorę żadnych leków.

Odpowiedź Specjalisty:
Jeżeli jest Pani pod kontrolą endokrynologa i obecnie nie wymaga Pani przyjmowania żadnych leków na tarczycę, to zakładam, że nie ma Pani nadczynności tarczycy, a tym samym jej objawów, chudnięcia na przykład. Jeżeli TSH jest w normie, to nie widzę możliwości, by nadmierne krwawienia miały związek z chorobą tarczycy. W pierwszej kolejności wymaga Pani rzetelnej oceny ginekologicznej wraz z badaniem USG narządu rodnego, co odpowie, czy nie ma Pani problemów tej natury (np. mięśniaka), które mogą powodować nadmierne krwawienia. Dopiero w dalszej kolejności można rozważyć ocenę hormonalną, ale przede wszystkim osi przysadkowo-jajnikowej, tj. badanie FSH, LH i estradiolu, oraz badania poziomu prolaktyny.


Pytanie 4
Choruję na niedoczynność tarczycy, hashimoto od 20 lat. Jestem po usunięciu nerki i operacji kręgosłupa. Choruję na nadciśnienie. Ostatnio bardzo źle się czuję. Zrobiłam badanie TSH-13.750. To ostatnio w ciągu 2 ostatnich lat, bardzo skacze:(tsh 37-0.072 styczeń-kwiecień). Letrox 125-75.W związku z niemożliwością dostania się do endokrynolog, sama zwiększyłam dawkę na 125. Wizyta 8 listopada. Samopoczucie-straszne z widokiem zejścia z tego świata. Kołatanie serca, bezsenne noce, bóle stawów, mięśni, skurcze, drętwienie rąk. Mniej byłoby wymieniać co mi nie dolega. Jak sobie pomóc do czasu wizyty?

Odpowiedź Specjalisty:
Zgłaszane przez Panią objawy mogą wynikać ze zbyt dużej dawki Letroxu obecnie, jeżeli pojawiły się wraz z modyfikacją dawki.


Pytanie 5
Witam. Proszę o informację jak rozpoznać zespół AME oraz i lub odróżnić go od Zespołu Niedoboru Reduktazy Kortyzolu.

Odpowiedź Specjalisty:
Istnieje grupa chorób uwarunkowanych genetycznie, powodujących bloki enzymatyczne w szlaku syntezy kortyzolu, zwanych powszechnie „wrodzonym przerostem nadnerczy”. Zakładam, że chodzi Panu o tą grupę chorób. Jak napisałam, jest to grupa chorób, wynikających z różnych mutacji genetycznych, i ostatecznie to badania genetyczne rozstrzygają, z jakim zaburzeniem mamy do czynienia. Badaniem, które w sposób pośredni może zasugerować odpowiednie rozpoznanie, jest badanie profilu steroidowego, wykonywanego ze zbiórki moczu. Ponieważ rozpoznanie tych chorób, w związku z pojawianiem się pierwszych objawów głównie u dzieci, jest domeną endokrynologii dziecięcej, badania takie są wykonywane w laboratoriach specjalistycznych ośrodków pediatrycznych, np. Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.


Pytanie 6
Boli mnie w lewej pachwinie. To tak jakby biodro bolało tylko ten ból promieniuje z pachwiny i przy tym częste bóle podbrzusza. Co to może być?

Odpowiedź Specjalisty:
Trudno na podstawie opisu samych objawów wyciągnąć należne wnioski. Na pewno wymaga Pani zbadania przez lekarza internistę lub lekarza rodzinnego, i ew. pokierowania do odpowiedniego specjalisty, problem bowiem może być natury ortopedycznej, ginekologicznej, neurologicznej, gastrologicznej, urologicznej i jeszcze szeregu innych.


Pytanie 7
Jakie badania wykonać żeby wykluczyć tycie od hormonów u mężczyzn? dodatkowo ginekomastia. Czy wenlafaksyna zaburza hormony?

Odpowiedź Specjalisty:
Jeżeli występuje ginekomastia związana z faktyczną obecnością nadmiaru tkanki gruczołowej, a nie tłuszczowej (steatomastia), to pilnej oceny wymagają przede wszystkim poziomu wskaźniki prolaktyny, LH i testosteronu. Dalsze ew. badania zależą od wyników tych podstawowych badań a także od wyniku zbadania Pana przez lekarza endokrynologa.
Wenlafaksyna może powodować podwyższenie poziomu prolaktyny w surowicy.


Pytanie 8
Witam. Po jakim czasie od usunięcia tarczycy trzeba sprawdzić TSH żeby ustawić hormon na właściwym poziomie. Jakie badania trzeba jeszcze wykonać?

Odpowiedź Specjalisty:
Do rzetelnej oceny dawkowania leku wystarczy w zupełności poziom TSH. Żeby był wiarygodny, musi być oznaczany nie wcześniej niż po 6 tygodniach od operacji (optymalnie po nawet 2 miesiącach) i bez wzięcia leku (Euthyroxu, Letroxu, Eltroxinu itp., w zależności od tego jaki lek Pani otrzymała) przed pobraniem krwi w dniu jej pobrania.


Pytanie 9
Mam małe guzki na tarczycy a poziom wszystkich hormonów w normie. Czy muszę się jakoś leczyć?

Odpowiedź Specjalisty:
Nie wymaga Pani leczenia, wyłącznie obserwacji guzków tarczycy w badaniu USG w odstępach 12-18-miesięcznych.


Pytanie 10
Mam mniejsza tarczyce zażywam Letrox 25 i raz w tygodniu do 2 razy Letrox 50. Zaczęły wypadać mi włosy. Chodzę z kijami i zaczynam treningi z trenerem raz w tygodniu. Jakie badania wykonać i do kogo się udać by ustalić trening pod moje zdrowie? Nie chce polegać tylko na trenerze bo oni nie znają się na tym. Chce schudnąć co przy mojej tarczycy nie jest łatwe choć już 15kg zrzuciłam

Odpowiedź Specjalisty:
Odpowiedzialny i zdrowy trening powinien być poprzedzony badaniami stanu organizmu. Aby móc podjąć aktywność odpowiednią dla naszego ciała należy udać się do specjalisty. W przypadku aktywności fizycznej i treningu specjalistą jest trener personalny, który ma wiedzę i doświadczenie potrzebne do przygotowania rzetelnego planu treningowego dostosowanego do możliwości i stanu zdrowia ćwiczącego. Problemy z tarczycą ma wiele osób w Polsce, także tych regularnie trenujących. Dobry trener personalny będzie wiedział jak dostosować obciążenia i jakie formy wybrać, by trening był skuteczny, satysfakcjonujący dla Pani oraz nie wpływał negatywnie na Pani zdrowie.

Trenuj skutecznie i odpowiedzialnie

Pytanie 11
Mam takie problemy. Jestem po operacji guza kąta mostowo-móżczkowego po udarze krwotocznym po 4konczynowym porażeniu. Problemem są zaparcia, tycie, straszne tycie…. myślę że to przez to że 2lata temu po operacji odstawili mi i eutyrox i glukophage. Byłam 2m-ce w śpiączce farmakologicznej. Co może być przyczyną?

Odpowiedź Specjalisty:
Przede wszystkim pytanie, czy przez te dwa lata po odstawieniu leków były badane hormony, przede wszystkim TSH. Jeżeli nie, to w pierwszej kolejności należy zbadań wydolność układu hormonalnego.


Pytanie 12
Witam, od kwietnia choruje na GB. Obecnie jestem na 5 mg Thyrozolu. Męczą mnie opuchnięte powieki i wytrzeszcz. Moje pytanie kieruje jednak w stronę diety, ponieważ moja Endo nie pokierowała mnie na żadną z dróg, A w Internecie można znaleźć różne dobre radyPani doktor czego unikać jak ognia przy GB?Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedź Specjalisty:
Pani Marleno, z opisu wynika, że ma Pani objawy charakterystyczne dla orbitopatii Gravesa-Basedowa. W pierwszej kolejności wymaga Pani oceny okulistycznej, i to przez okulistę specjalizującego się w orbitopatii tarczycowej (takich specjalistów jest stosunkowo niewielu) oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia specjalistycznego. Dieta nie będzie miała tu wpływu na dalszy przebieg orbitopatii. W przypadku orbitopiatii należy przede wszystkim bezwzględnie unikać jak ognia kontaktu z dymem papierosowym (bezwzględny zakaz palenia papierosów) oraz postarać się do minimum zredukować stres. Ponadto, jak w ogóle w chorobie Gravesa-Basedowa, należy unikać przyjmowania dużych dawek jodu, czyli nie przyjmować suplementów z jodem, wód z jodem, czy też sproszkowanych alg/spiruliny/chlorelli.


Pytanie 13
Mam niedoczynność tarczycy, biorę leki, źle się czuje. Pocę się, bolą mnie nogi, nic mi się nie chce robić. W Ostrowcu nie ma dobrego Endokrynologa. Czy to tak przy tarczycy się dzieję? Ciśnienie czasem mam wyższe i odczuwam serduszko.

Odpowiedź Specjalisty:
Jeżeli dawka leku jest adekwatna, to jest poziom TSH utrzymuje się w normie, ale poniżej 3 mIU/ml, to zgłaszane objawy w mojej ocenie raczej nie wynikają z choroby tarczycy.


Pytanie 14
Mam niedoczynność tarczycy. Czy to to samo co haszimoto?

Odpowiedź Specjalisty:
Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest częstą przyczyna niedoczynności tarczycy w Polsce. Ale nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem niedoczynności tarczycy.


Pytanie 15
Potrzebuje porady bo jestem otyła i chciałabym poddać się operacji zmniejszenia żołądka
Czy to jest bolesne?

Odpowiedź Specjalisty:
Tym tematem kompleksowo zajmują się specjalistyczne ośrodki chirurgii bariatrycznej. Proponuję zgłosić się do jednego z takich ośrodków, gdzie uzyska Pani kompleksowe badania i kompleksową ocenę szeregu niezbędnych specjalistów.
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy operacja zmniejszenia żołądka jest bolesna, ponieważ używane w tym celu jest wiele różnych technik, w tym techniki małoinwazyjne i endoskopowe. Metoda jest dobierana indywidualnie do pacjenta.

Już wkrótce kolejna odsłona cyklu “ZAPYTAJ SPECJALISTĘ”!

Polecane badania laboratoryjne