ZAPYTAJ SPECJALISTĘ #3 - pytania i odpowiedzi - Ogólnopolskie Centrum Medyczne

ZAPYTAJ SPECJALISTĘ #3 – pytania i odpowiedzi

Trzecia odsłona „Zapytaj Specjalistę” poświęcona została tematowi aktywności ruchowej. Specjalistka Chorób Wewnętrznych lek. med. Izabela Piątek powiedziała nam jak ważnym elementem wpływającym na zdrowie każdego z nas jest regularny wysiłek fizyczny. Korzyści z niego płynące to nie tylko tu i teraz, ale także przyszłość i lepsza odporność na choroby związane z wiekiem. Jak zawsze nasz Specjalista odpowiedział także na Państwa pytania, z których najciekawsze umieściliśmy poniżej. Zapraszamy!

Pytania i odpowiedzi do trzeciego odcinka cyklu „Zapytaj Specjalistę” – „Najlepsza profilaktyka? AKTYWNA profilaktyka!”

Pytanie 1, kobieta, lat 56
Stwierdzono u mnie niedodme płuc. Chciałabym się dowiedzieć co to jest i jak z tym sobie radzić?

Odpowiedź Specjalisty:
Niedodma płuc jest to zmniejszenie upowietrznienia ze zmniejszeniem objętości płuca lub jego części, co oznacza że płuco nie jest odpowiednio rozprężone powietrzem i nie funkcjonuje prawidłowo. Najczęściej opisywana jest na zdjęciach RTG klatki piersiowej. Najpierw należy ustalić przyczynę niedodmy a następnie można zastosować leczenie w tym rehabilitację oddechową i zalecić Pani odpowiednie postępowanie.


Pytanie 2, kobieta, lat 30
Dobry wieczór. Mam od kilku tygodni takie niewielkich rozmiarów kulki/guzki za uszami…nie wiem czy są one dłużej,może nie zwracałam na nie uwagi, nie bolą, nie za bardzo zauważam żeby się zmieniały ale zastanawia mnie czy jest to coś niepokojącego. Dodam, że morfologia z rozmazem i OB wyszło w porządku…czy trzeba to jakos zdiagnozować? Mój lekarz mówi,że wymyślam….hmmm….
Pozdrawiam i dziękuję.

Odpowiedź Specjalisty:
Proszę poobserwować te guzki. Czy powiększają się, czy zmniejszają i w jakich sytuacjach. Można dla Pani spokoju wykonać badanie USG szyi w celu sprawdzenia echostruktury tych zmian i ustalenia wstępnej diagnozy.


Pytanie 3, kobieta, lat 60
Jak uniknąć zgagi, ale nie za pomocą leków.

Odpowiedź Specjalisty:
Przede wszystkim należy ustalić przyczynę zgagi ponieważ dopiero wtedy będzie można skutecznie jej zapobiegać lub leczyć. Zgaga jest objawem zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Przyczynami takiego stanu mogą być:

– zła dieta- jedzenie zbyt dużych ilości pokarmu lub zbyt szybie połkanie słabo przeżutej treści pokarmowej (jedzenie w pośpiechu), przyprawy ostre w zbyt dużej ilości, tłuste jedzenie itd.
– używki takie jak alkohol czy papierosy
– choroby współistniejące: przepuklina rozworu przełykowego przepony, choroba wrzodowa, choroby dróg żółciowych, stan po resekcji żołądka
– przyjmowane leki

Są to najczęstsze przyczyny więc w odpowiedzi na Pani pytanie należy: zmodyfikować styl życia: zredukować masę ciała jeżeli istnieje nadwaga lub otyłość, wyeliminować z diety pokarmy które nasilają zgagę, zaprzestać palenia papierosów, spożywania alkoholu, posiłki powinny być mniejsze a częściej spożywane, ostatni posiłek powinien być co najmniej 2-3 godziny przed snem, spać z uniesionym węzgłowiem łóżka.


Pytanie 4, kobieta, lat 52
Mój problem polega na tym iż co miesiąc do dwóch zdarza mi się gorączka ok 37 z kreskami. Nie jest wysoka lecz od razu czuję zmianę tj. ból kości i zimno mi jest. Po podaniu tabl. typu gripex lub np. ibum wszystko przechodzi. Na następny dzień już jest ok. Dziwne żeby pojawiała się gorączka nagle przeważnie rano i znikala bez żadnych innych objawów. Mam 52 lata może to menopauza tak działa? Robiłam latem badania wsystko ok. Czekam na info. Pozdrawiam

Odpowiedź Specjalisty:
Jeżeli w badaniach laboratoryjnych nie było odchyleń od normy mogą to być infekcje wirusowe. Nie jest ból kości i towarzyszące mu uczucie zimna charakterystyczne dla objawów menopauzy. Mogą występować bóle mięśni. Niemniej jednak wskazane było by wykonanie RTG klatki piersiowej.


Pytanie 5, kobieta, lat 43
Pani doktor ciagle mam biegunki co robić ? Robiłam USG i wyszło, że mam kamienie w woreczku żółciowym mam bóle brzucha, ale nie mam ataków czy powinnam poddać się operacji jak Pani doktor uważa ? Pani doktor czasami miewam wysokie ciśnienie jak sie zdenerwuje co robić. Co brać żeby ciśnienie było w normie ?

Odpowiedź Specjalisty:
Biegunka nie jest objawem kamicy pęcherzyka żółciowego. Bóle brzucha mogą mieć różną przyczynę. Pokarmy lub leki mogą wywoływać biegunki. Najpierw wykonałabym diagnostykę przewodu pokarmowego- kolonoskopię. Kwalifikację do leczenia operacyjnego wykonuje chirurg.

„Jedynym skutecznym sposobem leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka wraz ze znajdującymi się w nim złogami. Istnieją również nieoperacyjne metody leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego: rozpuszczanie złogów przez doustnie podawanie pochodnych kwasów żółciowych lub rozkruszanie falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo. Obecnie metody te uznaje się za mało skuteczne i obarczone dużym ryzykiem nawrotu. Bezobjawowa kamica pęcherzyka żółciowego nie jest wskazaniem do operacji, choć należy ją rozważyć w przypadku licznych drobnych złogów powodujących ryzyko wystąpienia kamicy przewodowej i ostrego zapalenia trzustki.”

Niestety nie sprecyzowała Pani jakie dokładnie są te wartości ciśnienia. Nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego są powyżej 140/80 mmHg. Jeżeli występują one jedynie w czasie emocji czy stresu leczenie nie jest wskazane, ponieważ są one fizjologiczną reakcją organizmu. Proszę przez tydzień codziennie rano i wieczorem mierzyć sobie ciśnienie, jeżeli będą wartości powyżej wyżej wymienionych proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego celem diagnostyki i wdrożenia leczenia.


Pytanie 6, kobieta, lat 51
Dzień dobry. Od 3 tygodni zażywam lek na nadciśnienie Tolura 40 mg i od tego czasu odczuwam niepokój i spadek nastroju mój lekarz przepisał mi Cloranxen 5 i pół tabletki. Czy to możliwe żebym po tym leku tak mogła czuć się? Bardzo dziękuje za odpowiedz i czy powinam zażywać cloranxen?

Odpowiedź Specjalisty:
Wśród działań niepożądanych Tolury występują niezbyt często bezsenność czy depresja oraz rzadko niepokój. Należałoby zmienić lub odstawić ten preparat, jeżeli objawy niepokoju i obniżonego nastroju nadal będą się utrzymywać wskazane jest leczenie farmakologiczne zaburzeń depresyjnych.

Polecane badania laboratoryjne