ZAPYTAJ SPECJALISTĘ #2 - pytania i odpowiedzi - Ogólnopolskie Centrum Medyczne

ZAPYTAJ SPECJALISTĘ #2 – pytania i odpowiedzi

W drugim odcinku cyklu „Zapytaj Specjalistę” mgr Joanna Ostrowska opowiedziała nam o tym jak istotna w życiu człowieka jest woda i prawidłowe nawodnienie organizmu. Odpowiedziała również na Państwa pytania z zakresu jej specjalizacji. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią naszego Specjalisty oraz najciekawszymi z zadanych przez Państwa pytań.

Pytania i odpowiedzi do drugiego odcinka cyklu „Zapytaj Specjalistę” - „Woda? Zdrowia Ci doda”

Pytanie 1, mężczyzna, lat 27
Witam, Mam problem z suchą skórą i podkrążonymi oczami, często też ludzie zwracają mi uwagę na zniszczoną cerę. Czy może mieć na to wpływ nie picie wystarczającej ilości wody i czy da się to jeszcze naprawić?

Odpowiedź Specjalisty:
Woda w organizmie spełnia wiele ważnych biologicznie i fizjologicznie funkcji. Jest materiałem budulcowym, gdyż stanowi strukturalną część wszystkich komórek i tkanek, w tym także skóry. Należy jednak pamiętać, że suchość skóry może być spowodowana innymi czynnikami jak np. uwarunkowania genetyczne, choroby dermatologiczne (m.in. atopowe zapalenie skóry), czy choroby tarczycy. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem dermatologiem.


Pytanie 2, mężczyzna, lat 36
Dzień dobry, Pani doktor, od grudnia zacznę regularne treningi bokserskie. Jestem amatorem i na codzień niewiele się ruszam. Nie chciałbym sobie zrobić krzywdy intensywnym treningiem, a zależy mi też żeby jak najdłużej wytrwać w postanowieniu trenowania. Przy mojej wadzę 83 kilogramów ile powinienem wypijać wody dziennie i czy na treningu lepiej pić wodę czy napoje izotoniczne? Dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedź Specjalisty:
Aby ustalić dokładną strategię nawodnienia dostosowaną do treningów należy przeprowadzić pogłębiony wywiad zdrowotny i żywieniowy oraz wykonać badanie analizy składu ciała.

Podczas treningów przyjmowanie płynów należy rozpocząć najszybciej jak to możliwe i powtarzać co 15–20 minut. Jeśli wysiłek nie trwa dłużej niż 1 godzinę należy spożywać wodę, natomiast w czasie wysiłku długotrwałego korzystniejsze jest przyjmowanie napoju izotonicznego, wpływającego na oszczędzanie glikogenu mięśniowego.


Pytanie 3, kobieta, lat 62
Dzień dobry, Droga Pani doktor martwię się o mojego męża. Po obejrzeniu filmu zwróciłam uwagę ile piję dziennie wody i okazuje się, że oprócz herbaty do śniadania i kolacji to przez cały dzień nie pije nic. Czy to może być objaw jakiejś choroby? I czy mogłaby mi Pani polecić jak go zachęcić do zwracania na to uwagi? Dziękuje. Pozdrawiam.

Odpowiedź Specjalisty:
Z przedstawionego przez Panią opisu wnioskuję, że Pani mąż dostarcza płyny znacznie poniżej zalecanego poziomu. Taka niewielka ilość dostarczanych płynów może skutkować w późniejszym czasie m.in. problemami w zakresie pracy nerek (ponieważ nie „prowokujemy” ich do pracy). Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia każda osoba powinna dostarczać co najmniej 1,5 l samej wody na dzień (przy jednoczesnym spożywaniu innych płynów). Aby zwykła woda była bardziej atrakcyjna, możemy dodawać do niej plasterki owoców, kostki lodu, czy miętę.


Pytanie 4, mężczyzna, lat 19
Czy palenie papierosów ma wpływ na budowanie masy mięśniowej ?

Odpowiedź Specjalisty:
Palenie papierosów jest niekorzystne dla zdrowia a zerwanie z nałogiem znacząco poprawia jakość życia oraz przyczynia się do obniżenia śmiertelność. Nie odnotowano bezpośredniego wpływu palenia papierosów na przyrost masy mięśniowej. Natomiast należy podkreślić, że osoba zmagająca się z opisywanym nałogiem prezentuje obniżoną wydolność oddechową, co może uniemożliwiać wykonywanie efektywnych treningów.


Pytanie 5, mężczyzna, lat 45
Zmagam się z nadwagą chudne później tyje i tak w kółko nie daje już radę. Miałem dietę tluszowo białkowa z małą ilością węglowodanów 2 lata temu ważyłam 142kg schudłam do 107 teraz znów przybieram na wadze. W obecnej chwili ważę 120, chodzę 3 razy w tygodniu na siłownie robię ciężki trening tak zwanym splitem na wolnych ciezar ach. Moim celem jest 90kg. Jeśli chodzi o gotowanie to nie mam zbyt dużo czasu praca zawodowa jestem kierowcą. Jeśli udało by się mi w jaki sposób pomóc chciałbym dietę szybkom do przygotowania nawet parę dni do przodu jeśli jest to możliwe.

Odpowiedź Specjalisty:
Z przedstawionego przez Pana opisu wnioskuję, że miał Pan nieodpowiednio dobrany plan żywieniowy. Kompletna dieta powinna zawierać energię zarówno z białka, tłuszczów, jak i węglowodanów – tym bardziej w przypadku, gdy włączona jest aktywność fizyczna. Aby ustalić konkretne proporcje wspomnianych makroskładników w diecie (potrzebnych do rozpisania planu żywieniowego) musiałabym przeprowadzić dogłębny wywiad zdrowotny i żywieniowy oraz wykonać badanie analizy składu ciała.


Pytanie 6, kobieta, lat 20
Chciała bym schudnąć lecz nie potrafię sobie odmówić słodyczy i rezygnuje z dziet i ćwiczeń. Czy są jakieś inne sposoby?

Odpowiedź Specjalisty:
Zarówno zbilansowana dieta, jak i regularna aktywność fizyczna są fundamentalne przy redukcji masy ciała. W Pani przypadku proponuję metodę małych kroków – np. w ciągu tygodnia przestrzeganie zbilansowanej diety ułożonej zgodnie z Pani preferencjami, natomiast w weekend zastosowanie „dyspensy” i chwilowe odejście od zalecanego planu żywieniowego (oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku i umiaru). Natomiast zamiast regularnych treningów polecam na początek zwiększenie tzw. aktywności spontanicznej, czyli np. wybór spaceru zamiast komunikacji miejskiej/samochodu, zejścia klatką schodową zamiast windy itd. Możliwe, że w ten sposób – zachęcona wynikami – sama zdecyduje Pani o bardziej restrykcyjnym podejściu do zaleceń.


Pytanie 7
Mam pytanie do cyklu “Zapytaj specjalistę”. Jestem weganką i chciałabym, żeby moje dziecko (3 lata) również przeszło na dietę wegańską. Czy to będzie dla niego dobre?

Odpowiedź Specjalisty:
Stanowiska światowych Towarzystw Pediatrycznych oraz Żywieniowych potwierdzają, że zarówno dieta wegetariańska, jak i wegańska – jeżeli jest odpowiednio skomponowana i systematycznie kontrolowana – odpowiada wymogom żywieniowym człowieka na każdym etapie rozwoju (w tym dzieciństwa i dorastania).

Należy jednak podkreślić, że nieprawidłowo skomponowana dieta wegańska w przypadku dzieci może wiązać się z rozwinięciem szeregu niedoborów pokarmowych, które w połączeniu z ich dynamicznym rozwojem mogą wywoływać problemy zdrowotne. Największe niedobory zaobserwowano w przypadku białka, żelaza, witaminy B12, cynku oraz wapnia.

Już wkrótce kolejna odsłona cyklu “ZAPYTAJ SPECJALISTĘ”!

Polecane badania laboratoryjne